was successfully added to your cart.
AP Photo/Matt Dunham Pomiar drgań budynków ProMetro

Ostatnio coraz więcej słychać o innowacjach w dziedzinie zwalczania zjawiska uciążliwych drgań budynków. Stanowi ono problem zarówno ze względu na komfort ludzi użytkujących dany obiekt jak i na bezpieczeństwo konstrukcji. Wyzwanie rośnie wraz z rozmiarami budowli jak i oddziaływaniem drganiowym otoczenia.

Oczywiście minimalizację drgań osiągamy głównie dzięki dobremu projektowaniu architektury i zgodnemu ze sztuką wykonawstwu. Błędy w tym zakresie mogą doprowadzić do takich odczuć mieszkańców, jak opisywane w przypadku poniżej (proszę wybaczyć powoływanie się na brukowca), gdzie pojawiają się nawet sformułowania, że wystarczy uderzyć piłką w ścianę, aby cały budynek zaczął tańczyć.

Tormented mum's life is plagued by motion sickness and dizziness as families forced to flee block of vibrating flats in Aberdeen

Tormented mum’s life is plagued by motion sickness and dizziness as families forced to flee block of vibrating flats in Aberdeenhttps://www.thescottishsun.co.uk/news/244224/tormented-mums-life-is-plagued-by-motion-sickness-and-dizziness-as-families-forced-to-flee-block-of-vibrating-flats-in-aberdeen/A FED-UP mum revealed her life is plagued by motion sickness in a block of flats suffering constant “vibrations”. Sharon Munro, 43, of Aberdeen, struggles to sleep or eat as she battles dizziness, …

 

Niemniej dobre projektowanie w ramach klasycznych środków oraz poprawne wykonawstwo nie zawsze wystarczy lub  nie zawsze się uda. Przypadki, gdzie to nie wystarcza, to wysokościowce, na które mogą działać wielkie siły pochodzące choćby od podmuchów wiatru. Drgania budynku mogą prowadzić do stanów depresyjnych, niepokoju, a nawet mdłości u ludzi w nich przebywających.

The vibrations of office buildings are causing depression, anxiety, and motion sickness, researchers say — Quartz

The vibrations of office buildings are causing depression, anxiety, and motion sickness, researchers say — Quartzhttps://qz.com/972879/the-newest-ailment-to-worry-about-at-the-office-motion-sickness/Some of the world’s tallest buildings sway back and forth over three feet, which can be less than fun for the employees inside them.

 

Pojawiają się wówczas na etapie projektowania rozwiązania takie jak wielkiej (ale i precyzyjnie dobranej do rezonansu) masy wahadła montowane na szczytowych piętrach budynku w celu redukcji efektu „bujania”. Na poniższym zdjęciu wielkie, 660-tonowe wahadło ze słynnego budynku Taipei 101.

tuned-mass-damper-taipei101

Armand du Plessis

Jeżeli chodzi o wykonawstwo w budynkach mniejszej skali lub siły oddziałujące drganiowo o mniejszej skali, takie jak agregaty klimatyzatorów lub inne urządzenia montowane w piwnicach i na dachach budynków, stosuje się wytyczne co do ich rozlokowania względem elementów konstrukcyjnych jak i odpowiednio dobrane tłumiki redukujące przenoszenie wibracji z maszyny na strukturę budynku.

Wróćmy jednak do wątku innowacji w tym obszarze. Ciekawe prezentują się doświadczenia firmy NTT nad zaprzęgnięciem sztucznej inteligencji do aktywnego przeciwdziałania drganiom budynków, szczególnie na okoliczność trzęsienia ziemi.

NTT’s world-first system uses AI to mitigate effects of earthquakes:The Asahi Shimbun

NTT’s world-first system uses AI to mitigate effects of earthquakes:The Asahi Shimbunhttp://www.asahi.com/ajw/articles/AJ201709280003.htmlThe world’s first artificial intelligence-based system to counteract the effects of earthquakes has

 

Pojawiają się też mało inwazyjne rozwiązania do użycia w fazie powykonawczej. Potencjalnie przydatne do eliminowania niegroźnych, ale nieprzyjemnie uciążliwych lokalnych drgań przenoszących się po konstrukcji budynku urządzenie opracowuje zespół prof. Setareha z Politechniki Virginii w USA.

Virginia Tech architecture professor, students reduce structural vibrations with simple, groundbreaking device | News | Virginia Tech

Virginia Tech architecture professor, students reduce structural vibrations with simple, groundbreaking device | News | Virginia Techhttps://vtnews.vt.edu/content/vtnews_vt_edu/en/articles/2017/01/CAUS-PTMD.htmlA revolutionary portable device invented by Virginia Tech Professor of Architecture Mehdi Setareh with help from students promises to make structural vibration-reducing technology universally accessible.

 

Warto w tym momencie wspomnieć o przynajmniej dwóch produktach w ofercie ProMetro, które doskonale sprawdzą się w badaniu skali problemu drgań budynku w danym przypadku, zarówno zastanego jak i po zastosowaniu środków redukcji wibracji. Svantek SV 958A to unikalny miernik z możliwościami jednoczesnej trójosiowej analizy drgań (VDV, PPV, RMS, …), zgodnie z wymaganiami m. in. ISO 4866, DIN 4150-3, BS 7385-2, ISO 2631-2, jak i pomiaru hałasu z dokładnością klasy 1.

SVAN 958A – ProMetro – instrumenty pomiarowe

SVAN 958A – ProMetro – instrumenty pomiarowehttps://prometro.pl/produkty/svan-958a/SVAN 958A to miernik o najszerszym spektrum zastosowań spośród produktów Svantek. Zależnie od doboru rozwiązań uzupełniających, świetnie sprawdzi się zarówno w pomiarach hałasu i…

 

Nie należy tutaj również zapominać o doskonałym Svantek SV 106A, który dzięki swoim 6 kanałom może jednocześnie mierzyć trójosiowo drgania np. zarówno na podłodze jak i ścianie, albo po obu stronach sprawdzanego tłumika drgań. Choć SV 106A najczęściej używany jest do pomiarów drgań oddziałujących na człowieka, to po podłączeniu odpowiednio czułych przetworników SV 84, może z powodzeniem być zastosowany do pomiaru drgań budynków.

SV 106A – ProMetro – instrumenty pomiarowe

SV 106A – ProMetro – instrumenty pomiarowehttps://prometro.pl/produkty/sv-106a/SV 106A to najlepsze na świecie i najpopularniejsze rozwiązanie do pomiarów drgań oddziałujących na człowieka. Zaimplementowane filtry Wd, Wk, Wm, Wb, Wh i inne, a także precyzja…