was successfully added to your cart.
hałas sąsiedzi

Sądy przyznają coraz wyższe rekompensaty za hałas od sąsiada zza ściany

Polskie sądy coraz chętniej uznają, że konieczność znoszenia głośnych imprez za ścianą to naruszenie dóbr osobistych. I są przy tym coraz bardziej hojne dla osób, które decydują się na walkę o święty spokój swojej rodziny.

 – To dobrze, że coraz chętniej skarżymy się na to, co nam przeszkadza, bo dzięki temu podnoszą się standardy. Roszczeniowość sama w sobie nie jest zła, pod warunkiem, że trzymamy się racjonalnych granic – mówi mecenas Jacek Miłaszewski, cytowany w artykule money.pl

Warto walczyć o zadośćuczynienie za hałas za ścianą. Sądy przyznają coraz wyższe rekompensaty

Warto walczyć o zadośćuczynienie za hałas za ścianą. Sądy przyznają coraz wyższe rekompensatyhttps://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zadoscuczynienie-sad-rekompensata-halas,66,0,2371906.htmlPolskie sądy coraz chętniej uznają, że konieczność znoszenia głośnych imprez za ścianą to naruszenie dóbr osobistych. I są przy tym coraz bardziej hojne dla osób, które decydują się na walkę o święty spokój swojej rodziny.

 

Jak radzić sobie z taką sytuacją?

 

Mecenas Miłaszewski zapytany, co zrobić, gdy sąsiad uprzykrza nam życie hałasem, odpowiada:

– Przede wszystkim radzę spróbować porozumieć się z sąsiadem. Nierzadko to wystarczy. Jeśli zachowanie sąsiada przeszkadza także innym mieszkańcom, poprośmy ich o wsparcie w rozmowie. Jeżeli to nie wystarczy, postarajmy się o zgromadzenie dowodów potwierdzających liczbę naruszeń oraz ich natężenie. Warto zadbać o świadków czy nagrania, które wykażą, że do głośnych imprez u sąsiada dochodzi np. codziennie.

Najtrudniejszym do podważenia dowodem uciążliwości hałasu będą wyniki pomiarów wykonane przez akredytowane laboratorium pomiarowe, posługujące się profesjonalnymi miernikami poziomu dźwięku.

Doskonałym rozwiązaniem do tego rodzaju pomiarów może być SVAN 971 wraz ze stacją monitorowania SV 271, której akumulator wystarczy nawet na 3 tygodnie nieprzerwanego pomiaru. SVAN 971 poza historią wyników pomiaru poziomu ciśnienia akustycznego, może prowadzić nagrania szczególnie głośnych wydarzeń, co ułatwia identyfikowanie ich źródła, w sposób przekonujący dla sądu.

SVAN 971 - ProMetro - instrumenty pomiarowe

SVAN 971 – ProMetro – instrumenty pomiarowehttps://prometro.pl/produkty/svan-971/SVAN 971 to niewielkich rozmiarów miernik poziomu dźwięku do zastosowań zarówno w pomiarach BHP jak i środowiskowych. Pozwala na to zakres pomiarowy 24 dBA Leq – 140 dBA Lpeak oraz zakres częstotliwościowy 10 – 20 kHz. SVAN 971 to miernik klasy 1 potwierdzonej zatwierdzeniem typu.

SV 271 - ProMetro - instrumenty pomiarowe

SV 271 – ProMetro – instrumenty pomiarowehttps://prometro.pl/produkty/sv-271/SV 271 to zestaw oparty o sprawdzony miernik SVAN 971 tworzący z niego autonomiczną stację monitorowania hałasu na każde warunki pogodowe. W wersji podstawowej składa się nań walizka z zasilaniem, kontrolerem, zasilacz w obudowie na warunki zewnętrzne i osłona wszechpogodowa mikrofonu.
 Czas pracy na wbudowanej baterii bez panelu słonecznego, w dobrych warunkach pogodowych sięga nawet 21 dób nieustannego pomiaru.